Sochy a jejich tichá tajemství

25.04.2020

Procházím se galerií krásných soch z dob starého Říma. Jsou opředeny dávnou mystikou, krásou, ale zároveň i krutostí. 

Když si tak prohlížím všechny  ty dokonalé tvary, opracování jemných liníí. Působí na mě tak realisticky, že mám pocit, že mi za zády oživnou a jakoby mě sledovaly na každém kroku.

Mají v sobě vdechnutý život a jejich energie je nasáklá do celého prostoru, kde jsou umístěny. Zažily hodně příběhů a některé nám ani nejsou zcela známy. Kdyby sochy mohly vyprávět, poslouchala bych je  s nadšením. Nedivím se sběratelům, že propadly této nákladné vášni. 

V jejich blízkosti vnímáte zvláštní příliv energie, který vás nutí, se ponořit více do sebe. Přemýšlet o době v které byly vytvořeny a také o umělci, který je tvořil. Při jejich zrození jim dával svou energii, své myšlenky, své pocity, při kterých mu rostly pod rukama. Oživoval je, mluvil s nimi. Ví dozajista tolik tajemství o kterém se nám ani nezdá. 

Kdyby sochy promluvily, možná by se změnil veliký kus historie. Pohled do útrob osob, které jim vdechly život. Jejich osobní štěstí, nezdary, úspěchy, křivdy, to vše se vrylo do paměti a duší soch. Možná je lepší, že umějí mlčet, proto je nechme mlčet i nadále a pojďme pouze tiše obdivovat jejich krásných a zvláštních tváří, které nás nutí se ponořit do sebe samých. 

Leckdy můžeme pocítit v srdci určitou emoci, možná je to tím, že jejich stvořitel do nich vložil svou základní matrici, která v nich žije dodnes. Jelikož umíme vnímat srdce a leckdy ani nepotřebujeme slova k tomu, abychom pochopili skrýtý vzkaz v jejich nitru, který tak silně promlouvá přes naše pocity a dál si pluje prostorem do našich srdcí. 

Možná je to tím, že i v každém z nás, je zakotvena ˇBožská Matrice stvoření".  Ač se tomu bráníme sebevíc, časem zjistíme, že to tak je a čím více to nechceme to přijmout, život nám předvede takové divadlo, že jednou všichni pochopíme, že je to přirozená věc, která nám byla dána pro náš prospěch, který zatím odmítáme z nevědomosti a strachu....


 

Galerie je svět sám o sobě


Mlčení je vhled do našeho nitra. Konfrontace se sebou samým, je jedna z nejtěžších lidských výzev a úkolů, které by každý měl ustát sám před sebou a překonat svůj strach

Neškodí se na chvíli zastavit a stát se sochami

Mlčení ukazuje cestu, jak žít a jakým směrem jít.

Vytvořte si webové stránky zdarma!